7035015430236 015430236 2000THS-NG-NVA
May 2023
2
Marketplace 7035-01-543-0236
Request a Quotation from participating marketplace vendors
Related Documents 7035-01-543-0236 1+ Documents (More...)
Restrictions 7035-01-543-0236
IUID Required
Import and Export 7035-01-543-0236
- Schedule B
- Subscribe to View Schedule B
- HTS Code
- Subscribe to View HTS Code
End Users 7035-01-543-0236
- US Navy (N2H4)
- Effective Date:
- 1 Aug 2006
- Supplementary Receivers:
- GG
Approved Sources 7035-01-543-0236
- Part Number
- Manufacturer
- Status
- 2000THS-NG-NVA
- Manufacturer
- 0XXY5 - Technology Advancement Group, Inc (Active)
- Primary Buy
- Primary Buy
Datasheet 7035-01-543-0236
- Characteristic
- Specifications
- FIIG
- Specifications
- A23900
- End Item Identification [AGAV]
- 200-Ths-Ng-Nva(0Xxy5).
Management Data 7035-01-543-0236
- Effective Date
- Organization
- Unit of Issue
- Unit Price
- Qty Unit Pack
- Unit of Issue
- Oct 2022
- Department of the Navy (DN)
- EA
- Subscribe
- EA
- Oct 2021
- Department of the Navy (DN)
- Subscribe
- Nov 2019
- MOE
- USC
- Code
- Statement
- Order of Use
- Jump To Code
- Qty Per Assy
- UOM
- Technical Document
- Quantative Expression
- Code
- L
- R
- Refer To Net Price 5477.00
- NET PRICE 5477.00
- R
Navy
- Cognizance:
- 7H
- Issue, Repair, Requisition Restriction Code:
- No Restriction
- Special Material Content:
- 9
- Non-Hazardous or Non-Sensitive Item
Similar Supply Items to 7035-01-543-0236
Freight Information 7035-01-543-0236
7035-01-543-0236 has freight characteristics managed by the Food and Drug Administration (FDA).It has a National Motor Freight Classification (NMFC) of 116030. A Sub NMFC of Z. It has a NMFC Description of MACHINES ETC DATA PROCESSING. 7035-01-543-0236 is rated as a variable freight class when transported by Less-Than Truckload (LTL) freight. It has a Uniform Freight Classification (UFC) number of 59295 which rates the freight between FCL and LCL. 7035-01-543-0236 has a variance between NMFC and UFC when transported by rail and the description should be consulted. It has a Water Commodity Code (WCC) of 738 for ocean manifesting and military sealift. 7035-01-543-0236 is not classified as a special type of cargo when transported by water. 7035-01-543-0236 is not a consolidation and does not exceed 84" in any dimension. It should be compatible with a standard 72" Aircraft Cargo Door when transported by air.
Packaging Data 7035-01-543-0236
- Responsible Activity
- Packaging Data Source
- Primary Inventory Control Activity (PICA)
- Packaging Data does not meet current MIL-STD-2073-1E
- Storage Environment
- Heated General Purpose – Heated 40 F and above
Item Pack Level (Unpackaged)
- Item Size
- Item Weight
- Characteristics
- Weight/Dimensions Category
- Fragility
- Item Preservation
- Item Weight
- 17.0" H x 19.0" W x 3.5" L
- Over 10lb
- Less than 85G
- No Requirement
Unit Pack Level (Packaged)
- Quantity per Pack
- Unit Size
- Unit Weight
- Unit Cube
- Preservation Method
- Cleaning/Drying
- Unit Size
- 20.0" H x 21.0" W x 6.5" L
- Any Suitable Process
- 20.0" H x 21.0" W x 6.5" L