5905014083473 014083473 MK120-392 OHM-1PCT
May 2023
1
Marketplace 5905-01-408-3473
Request a Quotation from participating marketplace vendors
Related Documents 5905-01-408-3473 1+ Documents (More...)
BUY NE FedMall Updated Every Day 5905-01-408-3473 RQST NE Updated Every Day 5905-01-408-3473 RQST
Updated Every Day 5905-01-408-3473 RQST NE Related Documents 5905-01-408-3473 1+ Documents ( More...
Restrictions 5905-01-408-3473
Import and Export 5905-01-408-3473
- Schedule B
- Subscribe to View Schedule B
- HTS Code
- Subscribe to View HTS Code
End Users 5905-01-408-3473
- US Army (A918)
- Effective Date:
- 1 Apr 2006
- Former MOE Rule:
- A196
- Supplementary Receivers:
- BD
Approved Sources 5905-01-408-3473
- Part Number
- Manufacturer
- Status
- MK120-392 OHM-1PCT
- Manufacturer
- 19647 - Caddock Electronics Inc. (Active)
- Primary Buy
- Primary Buy
Datasheet 5905-01-408-3473
- Characteristic
- Specifications
- FIIG
- Specifications
- A001A0
- Electrical Resistance [AAPP]
- 392.000 Ohms
- Resistance Tolerance In Percent [AAPQ]
- -1.000/+1.000
DLA Procurement Analysis 5905-01-408-3473
Management Data 5905-01-408-3473
Army
- Materiel Category and Inventory Manager:
- Q
- Electronics Materiel (DLA/GSA Items)
- Appropriation and Budget Activity:
- 2
- Stock Fund Secondary Items
- Management Inventory Segment:
- 2
- Non-Repairable Items(Exclusive of Insurance and Provisioning Items)
This code will be used to identify items, which are not reparable.
- Weapons System / End Item / Homogeneous Group:
- DLA/GSA Material
DLA/GSA-Managed Items that cannot be identified to a specific Army Weapons Systems/End Item
- Accounting Requirements:
- X
Similar Supply Items to 5905-01-408-3473
Freight Information 5905-01-408-3473
5905-01-408-3473 has freight characteristics.It has a National Motor Freight Classification (NMFC) of 062960. A Sub NMFC of X. It has a NMFC Description of REOSTATS/PARTS NOI. 5905-01-408-3473 is rated as class 77.5 when transported by Less-Than Truckload (LTL) freight. It has a Uniform Freight Classification (UFC) number of 35140 which rates the freight between FCL and LCL. 5905-01-408-3473 has a variance between NMFC and UFC when transported by rail and the description should be consulted. It has a Water Commodity Code (WCC) of 72D for ocean manifesting and military sealift. 5905-01-408-3473 is not classified as a special type of cargo when transported by water. 5905-01-408-3473 is not a consolidation and does not exceed 84" in any dimension. It should be compatible with a standard 72" Aircraft Cargo Door when transported by air.
Packaging Data 5905-01-408-3473
- Responsible Activity
- Packaging Data Source
- Primary Inventory Control Activity (PICA)
Item Pack Level (Unpackaged)
- Item Size
- Item Weight
- Characteristics
- Weight/Dimensions Category
- Fragility
- Item Preservation
- Item Weight
- 0.25 lb or less, one dimension 2" or less, other dimensions less than 24"