5307014479159 014479159 LS35167A05C24
May 2023
2
Marketplace 5307-01-447-9159
Request a Quotation from participating marketplace vendors
Related Documents 5307-01-447-9159 1+ Documents (More...)
Updated Every Day 5307-01-447-9159 RQST NE Updated Every Day 5307-01-447-9159 RQST Updated Every Day
Restrictions 5307-01-447-9159
End Users 5307-01-447-9159
- US Air Force (FXGI)
- Effective Date:
- 1 Aug 2005
- Former MOE Rule:
- FXKZ
Approved Sources 5307-01-447-9159
- Part Number
- Manufacturer
- Status
- LS35167A05C24
- Manufacturer
- L4528 - Lisi Aerospace Canada Corp (Active)
- Primary Buy
- Primary Buy
- LS35167A05C24
- 73197 - Hi-Shear Corporation (Active)
- LS35167A05C24
- 98897 - Lockheed Martin Corp (Active)
- Vendor Drawing
- Vendor Drawing
Datasheet 5307-01-447-9159
- Characteristic
- Specifications
- FIIG
- Specifications
- A051A0
- Material Document And Classification [MDCL]
- Qq-A-225/9, T6 Fed Spec Single Material Response
- Material [MATT]
- Aluminum Alloy 7075
- Nominal Thread Size [CQJX]
- 0.164 Inches Stud Thread
- Overall Length [ABHP]
- 0.903 Inches Nominal
- Special Features [FEAT]
- Thread Series Designator [THSD]
- Unjc Stud Thread
- Thread Quantity Per Inch [CMLP]
- 32 Stud Thread
- Surface Treatment Document And Classification [STDC]
- Mil-C-5541 Mil Spec 1St Treatment Response Body Or Mil-A-8625 Mil Spec 2Nd Treatment Response Body
- Surface Treatment [SFTT]
- Chromate Overall Or Anodize Overall
- Thread Class [AAJD]
- 2A Stud Thread
- Thread Direction [AAJF]
- Right-Hand Stud Thread
- Thread Length [AASA]
- 0.159 Inches Nominal
DLA Procurement Analysis 5307-01-447-9159
Management Data 5307-01-447-9159
Similar Supply Items to 5307-01-447-9159
Freight Information 5307-01-447-9159
5307-01-447-9159 has freight characteristics.It has a National Motor Freight Classification (NMFC) of 093486. A Sub NMFC of Z. It has a NMFC Description of BOLTS,NUTS OR SCREWS, NOI (SUB 3). 5307-01-447-9159 is rated as a variable freight class when transported by Less-Than Truckload (LTL) freight. It has a Uniform Freight Classification (UFC) number of 48950 which rates the freight between FCL and LCL. 5307-01-447-9159 has a variance between NMFC and UFC when transported by rail and the description should be consulted. It has a Water Commodity Code (WCC) of 713 for ocean manifesting and military sealift. 5307-01-447-9159 is not classified as a special type of cargo when transported by water. 5307-01-447-9159 is not a consolidation and does not exceed 84" in any dimension. It should be compatible with a standard 72" Aircraft Cargo Door when transported by air.
Packaging Data 5307-01-447-9159
- Responsible Activity
- Packaging Data Source
- Primary Inventory Control Activity (PICA)
Item Pack Level (Unpackaged)
- Item Size
- Item Weight
- Characteristics
- Weight/Dimensions Category
- Fragility
- Item Preservation
- Item Weight
- Plated/Coated Item
- 2lb or less, one dimension 2" or less, other dimensions less than 24"