2995012906826 012906826 1266M25P05
May 2023
8
Marketplace 2995-01-290-6826
Request a Quotation from participating marketplace vendors
Related Documents 2995-01-290-6826 1+ Documents (More...)
/fsg-29/fsc-2995/us
RQST NE Related Documents 2995-01-290-6826 1+ Documents ( More... ) https//www.nsnlookup.com /fsg-29
Restrictions 2995-01-290-6826
IUID Required
Import and Export 2995-01-290-6826
- Schedule B
- Subscribe to View Schedule B
- HTS Code
- Subscribe to View HTS Code
End Users 2995-01-290-6826
- US Air Force (FXX4)
- Effective Date:
- 1 Apr 1991
Approved Sources 2995-01-290-6826
- Part Number
- Manufacturer
- Status
- 1266M25P05
- Manufacturer
- 07482 - General Electric Company (Active)
- Primary Buy
- Primary Buy
Datasheet 2995-01-290-6826
- Characteristic
- Specifications
- FIIG
- Specifications
- A526G0
- End Item Identification [AGAV]
- Pacer Special
Management Data 2995-01-290-6826
- Effective Date
- Organization
- Unit of Issue
- Unit Price
- Qty Unit Pack
- Unit of Issue
- Oct 2022
- Department of the Air Force (DF)
- EA
- Subscribe
- 1
- EA
- Oct 2021
- Subscribe
- 1
- MOE
- USC
- Code
- Statement
- Order of Use
- Jump To Code
- Qty Per Assy
- UOM
- Technical Document
- Quantative Expression
- Code
- L
- R
- Refer To Net Price 16151.16
- NET PRICE 16151.16
- R
Similar Supply Items to 2995-01-290-6826
Freight Information 2995-01-290-6826
2995-01-290-6826 has freight characteristics.It has a National Motor Freight Classification (NMFC) of 128000. A Sub NMFC of X. It has a NMFC Description of PUMPS PWR NOI/WORKING HEADS/PARTS. 2995-01-290-6826 is rated as class 85 when transported by Less-Than Truckload (LTL) freight. 2995-01-290-6826 is rated as class 85 when transported by Less-Than Carload (LCL) rail or ocean freight. It has a Uniform Freight Classification (UFC) number of 64870 which rates the freight between FCL and LCL. 2995-01-290-6826 has a variance between NMFC and UFC when transported by rail and the description should be consulted. It has a Water Commodity Code (WCC) of 594 for ocean manifesting and military sealift. 2995-01-290-6826 is not classified as a special type of cargo when transported by water. 2995-01-290-6826 is not a consolidation and does not exceed 84" in any dimension. It should be compatible with a standard 72" Aircraft Cargo Door when transported by air.
Packaging Data 2995-01-290-6826
- Responsible Activity
- Packaging Data Source
- Primary Inventory Control Activity (PICA)
Item Pack Level (Unpackaged)
- Item Size
- Item Weight
- Characteristics
- Weight/Dimensions Category
- Fragility
- Item Preservation
- Item Weight
- 12.0" H x 10.0" W x 7.0" L
Unit Pack Level (Packaged)
- Quantity per Pack
- Unit Size
- Unit Weight
- Unit Cube
- Preservation Method
- Cleaning/Drying
- Unit Size
- 25.0" H x 19.0" W x 17.0" L
- Any Suitable Process
- 25.0" H x 19.0" W x 17.0" L